var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yılbaşı İle Gelecek Beş Yenilik: 1 Ocak’tan İtibaren

Yeni yılla birlikte konut kiralamalarına ‘Airbnb’ düzenlemesinden restoran ve kafelerde fiyat listelerinin giriş kapılarında ya da masalarda görünür şekilde olmasına kadar bir dizi yenilik hayata geçecek.

Yeni yılla birlikte konut

Yeni yılla birlikte konut kiralamalarına ‘Airbnb’ düzenlemesinden restoran ve kafelerde fiyat listelerinin giriş kapılarında ya da masalarda görünür şekilde olmasına kadar bir dizi yenilik hayata geçecek.

Konut Kiralamalarında Yeni Dönem: Airbnb Düzenlemeleri Geliyor

1 Ocak 2024’ten itibaren turizm amaçlı konut kiralamalarında yeni dönem başlıyor. Kayıt dışı kiralamaları engellemek için konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik sözleşmeden önce izin belgesi alınacak. İzin belgesi bulunmadan konutlarını bu amaçla kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilecek. Bu süre sonunda izin belgesi almadan kiralama faaliyetine devam edenlere 500 bin lira para cezası kesilecek.

Yolcu otobüslerine araç takip cihazı takma zorunluluğu

Yeni Yılda Şehirlerarası Yolculuklarda Güvenlik Önlemleri: Otobüsler İçin Zorunlu Araç Takip Cihazı! U-ETDS ile Anlık Takip ve Denetim Sistemi Hayata Geçiyor.

IMEI Numaralarında Yeni Dönem: Kayıt Düzenlemeleri Başlıyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan IMEI numaralarının kayıtlarına ilişkin düzenleme de yeniyılda yürürlüğe girecek. İthal veya imal edilen ya da yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt işlemleri, ithalatçı veya imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabıyla yapılacak. Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK’nin sağladığı elektronik ortamda ve elektronik imzalı gerçekleştirilecek.

Ayrıca, BTK’nin Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024’ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak.

Fiyat listelerini Giriş Kapısında Göreceğiz

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle, yeniyıldan itibaren tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgeler lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde giriş kapısının önüne ve masaların üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulacak.

Düzenlemeyle tüketicilerin yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde iş yerine girmeden tarife ve fiyat listelerini görebilmeleri, fiyat karşılaştırması yaparak tercihte bulunabilmeleri sağlanarak, tüketicilerin bilgilendirilmeleri ve ekonomik çıkarlarının en üst seviyede korunmaları, olası mağduriyetlerin engellenmesi hedefleniyor.

İnşaat demirine izleme sistemi

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce Başlatılan Yenilik: İDİS İle İnşaat Demirleri Kontrol Altında. Üretimden Satışa, Her Aşamada Takip Sistemi Devrede.

Söz konusu sistem verileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ticaret bakanlıkları ve Gelir İdaresi Başkanlığına da aktarılacak.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
Sıradaki Haber Doktor Bülent Cihantimur Kimdir?