var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2023’te Çalınan 3 Bin 59 Eser Türkiye’ye Geri Getirildi

“Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023’te 3 bin 59 eserin vatanına dönüşüne dair sevinci paylaşarak, 2024’te de kaybolan eserlerin iadesi için yoğun çaba harcanacağını duyurdu.”

"Kültür ve Turizm Bakanı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılında, Türkiye’den çalınan 3 bin 59 eserin iade edildiğini açıkladı.

Bakan Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’den çalınan eserlerin iadesine yönelik çalışmalara 2024 yılında da aynı özveri ve kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Perge ve Boubon Antik Kentleri kökenli imparator heykellerinden Zeugma kökenli stel ile Urartu Dönemi eserlerine kadar binlerce tarihi mirasın artık doğduğu topraklarda sergilendiğini aktardı.

Geçtiğimiz yıl ülkemize iade edilen eserler arasında, Bulgaristan’dan gelen 2 bin 940 sikke, Pontus Kralı VI. Mithradates Eupator’a (M.Ö. 120-63) ait olan önemli bir bölümü içeriyor. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nden Burdur Boubon Antik Kenti kökenli, milattan sonra 2-3’üncü yüzyıllara tarihlenen bronz heykel ile Antalya Perge kazılarından çıkan ve milattan sonra 3’üncü yüzyıla ait mermer imparator başları da bulunmaktadır. İtalya’dan gelen, milattan sonra 2’nci yüzyıla tarihlenen Gaziantep Zeugma kökenli mezar steli, İsviçre’den Urartu dönemine (M.Ö. 9-7’nci yüzyıllar) ait bronz kaplar, at koşum takımı parçaları, kusura tipi idol (M.Ö. 3 bin) ve Roma Dönemi’ne ait bir geyik figürü de iade edilen değerli eserler arasındadır.