var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Memur Ve Emekli Maaşlarında Zam Oranları Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Aralık ayı enflasyon verileri, emeklilere ve memurlara yapılacak zam oranlarını da belirledi. Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 37,56, memur ve emeklilerine ise yüzde 49,3 zam yapılacak.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Aralık

Milyonlarca memur ve emekli için önem taşıyan Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı.

İşçi emeklileri ve memurlar, zamlarını altı aylık enflasyon verilerine göre belirliyorlar.

İşçi emeklileri, Haziran ayındaki enflasyona göre yüzde 19,77 zam almıştı.

Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki enflasyon ise yüzde 37,56 olarak açıklandı. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için altı aylık dönemde alınacak zam  yüzde 37,56 olarak belirlendi.

Memur maaşlarına Temmuz ayında yüzde 17,55 artı 8 bin 77 TL seyyanen zam yapıldı. Ayrıca, Temmuz ayındaki toplu sözleşme zammı yüzde 6 oldu. Yüzde 6’yı aşan enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Böylece, altı aylık dönemde memur maaşları için yüzde 31,56 civarında bir enflasyon farkı oluştu.

Memur ve memur emeklilerinin alacakları zam oranı da bu verilere göre yüzde 49,3 olarak netleşmiş durumda.

Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki enflasyon yüzde 37,56 olarak gerçekleşti, bu da SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları için dört aylık dönemde alınacak zam ya da enflasyon farkının yüzde 37,56 olacağı anlamına geliyor.

Memur ve Memur Emeklisi Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

Bu oran, memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiriyor. Toplu sözleşme zammına ek olarak, Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve memur emeklileri, bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacaklar.

Temmuz ayında memur aylıklarına yüzde 17,55 artı 8 bin 77 TL seyyanen zam yapıldı. Toplu sözleşme zammı yüzde 6 olarak belirlendi. Yüzde 6’yı aşan enflasyon farkı maaş zammına yansıtılacak. Bu nedenle, memur ve memur emeklileri yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine ait enflasyon farkı ve bu yılın toplu sözleşmesinden kaynaklanan yüzde 15’lik zammın toplamını, yüzde 49,3 oranında zam olarak alacaklar.

Aralık enflasyon verileriyle birlikte, memur ve memur emeklilerinin Ocak ayında alacakları zam oranları da netleşmiş oldu. Ocak ayında, enflasyon farkına ek olarak yüzde 15 toplu sözleşme zammı alacaklar.

SSK Ve Bağ-Kur Emeklisi Ne Kadar Zam Alacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için durum farklı. Bu grup emekliler, 6 ayda bir açıklanan enflasyon oranı kadar zam alıyorlar. Yılın ikinci yarısında beş aylık enflasyon verisi açıklandığı için şu an için yüzde 37,56 zam olasılığı doğdu. Yılın geri kalanına ilişkin verilerin açıklanmasıyla birlikte zam oranı kesinleşmiş olacak.

Memur Ocak’ta Yüzde 15 Zam Ve Enflasyon Farkı Alacak

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunca alınan toplu sözleşme kararlarına göre memur ve memur emeklilerine yapılacak kümülatif zam oranı 2024 için yüzde 26,50, 2025 için yüzde 11,30 olacak.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet
Sıradaki Haber 2023’te Çalınan 3 Bin 59 Eser Türkiye’ye Geri Getirildi