var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünya Gündemi: 2024’te Neler Olacak?

2024 yılının neler getireceği bilinmez ancak tarihleri verilen bir dizi siyasal, kültürel ve ekonomik gelişmelerle dünyanın bu yıl sahne olacağı olayları derledik.

2024 yılının neler getireceği

BRICS grubu genişliyor

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu BRICS grubu, bu yıl beş yeni üyeyi daha bünyesine kattı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Mısır ve Etiyopya, 1 Ocak itibarıyla BRICS’in yeni üyeler olarak kabul edildi .

Arjantine de BRICS’e katılma daveti  olsa da, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Javier Milei bu teklife olumsuz bir yanıt verdi.

Tayvan Seçimleri

2024’ün ilk seçimleri, 13 Ocak’ta Tayvan’da yapılacak. Tayvanlılar, ülkenin yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere üç aday arasından bir tercih yapacak.

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüldüğünden, bu seçimleri “savaş ve barış arasında bir seçim” olarak değerlendirdi.

Afrika Uluslar Kupası

Fildişi Sahili, 13 Ocak-11 Şubat tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan 34. Afrika Uluslar Kupası’na ev sahipliği yapacak.

Turnuvanın ilk maçında ev sahibi Fildişi Sahili, Abidjan’ın Kuzeyindeki Alassane Ouattara Stadyumu’nda Gine-Bissau ile karşılaşacak.

Rusya’da Seçim: Putin Koltuğunu Devredecek Mi?

Rusya, 17 Mart’ta başkanlık seçimleri için sandık başına gidiyor.

20 yıldır ülkeyi yöneten Devlet Başkanı Vladimir Putin tekrar aday ve tekrar seçilme ihtimali çok yüksek görünüyor.

Putin’in en güçlü rakibi Alexei Navalny şu anda Kuzey Kutbu’nun kuzeyindeki bir ceza kolonisinde 19 yıllık hapis cezasını çekiyor.

Ukrayna’da binlerce Rus askerinin ölümüne neden olan ve ülke sınırları içinde tekrarlanan saldırılara yol açan son derece maliyetli bir savaş başlatmasına rağmen Putin hâlâ büyük bir desteğe sahip.

Hindistan’da Genel Seçimler

Yüz milyonlarca Hintli, nisan ve mayıs ayları arasında Başbakan Narendra Modi’ye üçüncü bir dönem daha vadeden  genel seçimler için sandık başına gidecek.

Milliyetçi lider anketlerde önemli bir üstünlüğe sahip ve aralık ayında eyalet seçimlerinde kazandığı üç büyük zafer sonrası kampanyasına başlayacak.

Ancak ülkede özellikle Müslüman azınlığa yönelik devam eden insan hakları ihlalleri, üçüncü bir Modi dönemi söz konusu olduğunda endişeleri de beraberinde getiriyor.

Avrupa Parlamentosu Yenileniyor

Haziran ayında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinin, bazı üye ülkelerde aşırı sağın yükselişi nedeniyle tarihin en çekişmeli seçimlerinden biri olması bekleniyor.

6 ila 9 Haziran’da yapılacak seçimlerde Avrupalılar, merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) hakim olduğu 720 üyeli parlamentonun yenilenmesi için oy kullanacak.

2024 Paris Olimpiyatları

Paris, yüz yıl aradan sonra 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak. Olimpiyatlar, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri ​​arasında Fransa’nın başkentinde gerçekleşecek. Hentbol, ​​futbol ve ragbi turnuvaları ise 24 Temmuzda başlayacak.

Paris, 28 Ağustos-8 Eylül tarihleri ​​arasında Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak.

Olimpiyatlar sırasında, Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle Rusya ve Belarus’tan gelen sporcular, takım etkinlikleri dışında sadece sporcu olarak yarışabilecek.

Trump mı, Biden mı?

Amerika Birleşik resimleri’nin kasım döneminde, 2020’de olduğu gibi, eski ABD Başkanı Donald Trump ve mevcut Başkan Joe Biden arasında bir seçim yapılması bekleniyor. Ancak koşullar biraz farklı.

Trump, şu anda dört ceza davasıyla karşı karşıya ve üçüncü bir ABD eyaleti tarafından da seçimlerden diskalifiye edildi.

Biden hakkında ise şu anda Gazze ve Ukrayna’daki savaşların odaklarından biri olan ABD Temsilciler Meclisi tarafından evin yabancı ticari ilişkilerden uygunsuz bir şekilde faydalanılıp faydalanılmadığına ilişkin bir soruşturma yürütülmektedir. Biden’ın yönetimi, bu soruşturmanın şeffaf bir şekilde sürdüğünü ve herhangi bir suçlamaya dayanmadığını belirtiyor.

Trump’ın ceza davaları ve diskalifiye kararı, seçim atmosferine önemli bir gölge düşürüyor. Ancak Biden’ın ticari ilişkilerle ilgili soruşturma kapsamında ele alınması, seçim kampanyasına etki edebilecek potansiyel bir faktördür.

Bu seçimde, hem Trump’ın hukuki sorunları hem de Biden’ın soruşturması, Amerikan seçmenlerinin tercihlerini genişletebilir.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toyota son yıllarda piyasaya sürdüğü
Sıradaki Haber Toyota 1 Milyon Aracı Neden Geri Çağırıyor?